URFA SIRA GECESİ EKİBİ

Şanlıurfa’ya geldiniz. Gezilecek, görülecek yerler bitti. Tarihini, kültürünü öğrendiniz, yemeklerini yediniz ve gidiyorsunuz. peki bir sıra gecesi tecrübeniz oldu mu? Eğer olmadıysa Urfa geziniz yarım kalmış diyebiliriz. Biz size bu geleneği getiriyoruz.

Videoyu oynat
Sıra gecesi Şanlıurfa‘da yıllardan beri süregelen bir gelenektir. Arkadaş grupları arasında, özellikle kış aylarında, evlerde toplanılır. Her hafta başka birisinin evinde sırayla gerçekleştiği için sıra gecesi denmiştir. Halk arasında bu eyleme sıra gezmek de denir.
Esasında bir sohbet, muhabbet ortamıdır sıra geceleri. Erkekler katılır. Erkek çocukları da küçük yaşlardan götürülmeye başlanılır kültürü, oturmayı kalkmayı öğrensin diye. Bir okuldur, halk mektebidir. Sıra gecesi kuralları olan bir gelenektir. Yaşa ve misafir olma durumlarına göre oturma düzenleri belirlidir. Ev sahibi, misafirlerini en iyi şekilde ağırlamakla yükümlüdür. Misafirler kapıda bizzat karşılanır, ikramlar bolcadır. Bu eski gelenek bu zamana kadar yaşatılmış ve özel günlerinizde sizi o zamanlara götürüp, şimdiki eğlence ve dostlukları kazandırmak içindir.
Urfa geceleri oyunları arasında yüzük fincan ve tolaka en yaygınlarındandır. Maksat herkesin birbiriyle kaynaşması, sohbet muhabbetin ilerlemesidir. Sıra gezenlerin ilgi alanlarına, mesleklerine göre konuşulan konular değişiklik gösterebilir.
Urfa Sıra Geceleri müzikle eşdeğer olmuştur. Bu sebeple Urfa’dan çok sayıda saz, söz sanatçısı yetişmektedir. Sıra Geceleri ve Urfa Müzikleri ile özdeşleşmiş önde gelen eserler: Urfalı Sevmiş, Tükendi Nakti Ömrüm, Nemrudun Kızı, Urfalıyam Ezelden, Mevlam Bir Çok Dert Vermiş örnek gösterilebilir.
Gelelim yemeklere. Urfa Sıra Gecesi için en önemli noktalardan biri sohbet, diğeri müzik ise şüphesiz bir diğeri de yemeklerdir. Yöreye özgü çok sayıda yemek hazırlanır ve misafirlere ikram edilir. Patlıcan kebabı, Urfa kebabı, fındık lahmacun, dolma gibi yemekler olmazsa olmazlardandır. Tatlı olarak genelde şıllık ve katmer tatlısı vardır. Gecenin sonunda ise acı kahve olan mırra ikram edilir. Mırra içme kuralları son derece detaylıdır.
Urfa’da Sıra Gecesi çiğ köfte olmadan olur mu? Tabii ki de olmaz. Yukarıda bahsettiğimiz tüm yiyecek ve içecekleri, ana yemek olan çiğ köftenin öncüleri ve artçıları gibi düşünün. Sıra gecesi ve çiğ köfte birbiriyle özdeşleşmiş iki kavramdır. Çiğ köfte ustası tüm malzemelerini getirir ve herkesin içinde çiğ köfteyi yoğurur. Et, bulgur, isot, çeşitli ot ve baharatlar ve marul çiğ köftenin temel bileşenlerini oluşturur. Çiğ köfte yapımı son derece yorucu ve ustalık isteyen bir iştir.
Sıra Geceleri Urfa’da yaşatılmaya devam edilen bir gelenektir. Bu güzel geleneği en deneyimli Yasin Arslan Sıra Gecesi Ekibi  ile size getiriyoruz.